Poprvé ve školce

Děti

„Pár dobrých rad“ aneb
CO SI VZÍT DO ŠKOLKY

 1. Oblečení do třídy – Mělo by být pohodlné – tepláčky nebo legíny, čisté tričko, spodní prádlo a ponožky.
 2. Přezůvky – Volte uzavřené bačkůrky nejlépe ortopedické s pevnou patou, vyhněte se sandálům, pantoflům a otevřeným botám – ať si dítě při skotačení neublíží.
 3. Náhradní oblečení – Děti jsou hravé a určitě víte, že během 5 minut mohou proměnit čisté oblečení k nepoznání. Právě z těchto důvodů je vhodné mít v šatně v připravené taštičce uložené náhradní oblečení – triko, tepláky, spodní prádlo, ponožky, punčocháče pro případ, že se ochladí.
 4. Oblečení na ven – Většinou se řeší sezónně. Na jaro a podzim volte nepromokavou bundu nejlépe s kapucí, zateplené kalhoty, triko a nepromokavé boty (starší oblečení, tepláková souprava atd.)V létě volte lehčí vzdušné oblečení, nezapomeňte však na pokrývku hlavy! Ať dítě nedostane úžeh. V zimě je potřeba dítě pořádně nabalit, aby neprochladlo. Kombinéza, případně zimní bunda a zateplené kalhoty, zimní boty, punčocháče, rukavice, čepice, šála, mikina, prostě všechno do čeho byste ho nabalili, kdybyste šli v lednu na procházku.
 5. Pyžamko – Pohodlné aby neškrtilo a odpočinek byl příjemný. V pondělí vždy přineste čisté a v pátek počítejte, že si ho budete brát na vyprání domů. Pokud Vaše dítě rádo usíná se svým oblíbeným plyšákem, klidně mu ho přibalte.
 6. Různé – Z hygienických důvodů používáme jednorázové kapesníky, přineste buď 2x papírové kapesníky vytahovací v krabičce nebo 2 balení po 10 ks. Pokud nám nebudou stačit, ozveme se ještě o doplnění během roku.
 7. Lepidlo KORES – pevné lepidlo v tubě na papír. Prosíme, nekupujte jinou značku, za 2 měsíce vyschnou a nedají se použít.

Všechno podepište, anebo jakmile si dítě vybere značku, tak označte značkou či jiným způsobem, který paní učitelka i dítě poznají, aby nedocházelo k záměně. Vyhnete se překvapení, když si dítě přinese domů cizí věci. Podepište z vnitřní strany i bačkorky. Při výběru oblečení nezapomeňte na to, že se dítě bude oblékat a svlékat většinou samo. Zapínání by mělo proto být jednoduché, žádné šněrování a nebezpečné uzávěry! Nedovolte dítěti brát do školky cenné a drahé věci. Nejen, že by je mohlo při hraní zničit, či poškodit, ale děti, které tuto věc nemají, mohou závidět a mohou nastat nepříjemné rozepře a konflikty.

„Zvykáme si na školku“ aneb
DOBRÁ RADA NAD ZLATO

 • své dítě doveďte až do třídy a osobně jej „předejte“ paní učitelce
 • každé dítě se jinak přizpůsobuje novému prostředí, kolektivu, méně přizpůsobivé děti nenechávejte zpočátku v kolektivu déle než jednu hodinu
 • máte-li nějaké pochybnosti, požadavky, obraťte se s důvěrou na Vaši paní učitelku
 • neprodlužujte loučení, rychle odejděte
 • nestůjte za plotem školní zahrady, kde by Vás dítě mohlo vidět
 • určitou dobu (10 – 14 dní) berte dítě po obědě, než si zvykne na nový režim
 • informujte učitelku, pokud má Vaše dítě nějaké zdravotní omezení
 • pokud se Vám hned vše nedaří, nezaujímejte ke škole negativní postoj, dejte svému dítěti i nám dostatek času na adaptaci
 • před Vaším dítětem mluvte o školce hezky, nestrašte je školkou, školka není za trest („Jen počkej, ve školce Tě naučí poslouchat“, Dělej sám, tam ti taky nikdo nepomůže.“ apod.)
 • neříkejte před dítětem, že si bude špatně zvykat a že bude určitě brečet – „maminka má vždycky pravdu“, buďte pozitivní i Vaše dítě se bude cítit dobře, protože bude vědět, že není důvod k pláči
 • buďte v klidu a pohodě, pamatujte, že své pocity přenášíte na své dítě
 • uděláme všechno proto, aby si Vaše dítě na tuto první životní změnu zvyklo co nejrychleji, a určitě to společně zvládneme stejně jako tisíce dětí před vámi

„Maminko, tatínku, uč mě samostatnosti, abych se o sebe uměl postarat“ aneb
CO BY DÍTĚ MĚLO UMĚT

 • obouvat a zouvat bačkorky a boty (tkaničky jen předškolní děti, mladším dětem zaváže paní učitelka)
 • poznat si svoje oblečení (vše by mělo být podepsané)
 • umět oblékat a svlékat, kalhoty, tričko, ponožky (učitelka připraví, pomůže, ale dítě by mělo mít samo snahu)
 • při jídle vydržet sedět u stolu
 • snažit se samo jíst lžící
 • pít ze skleničky
 • umývat si ruce mýdlem, utírat se do ručníku
 • používat záchod – včas si říci, utírat si zadeček (děti od 4 let), pleny zatím do mateřské školy nepatří
 • zvládat chůzi po schodech

Rodiče, nelekejte se, jestli dovednosti Vašich dětí nejsou na dané úrovni. Od zápisu do začátku školního roku je ještě dostatek času vše napravit. Buďte trpěliví, ale důslední, v klidu děti učte co je třeba. Odměnou Vám budou dosažené dovednosti Vašich dětí.